پیام « شروع حرکت در سربالایی (HAS)»؟ (در اینجا چه باید کرد)

پیام « شروع حرکت در سربالایی (HAS)»؟ (در اینجا چه باید کرد)

پیام شروع حرکت در سربالایی (HAS) :در دهه گذشته، وسایل نقلیه مجهز به مجموعه وسیعی از ویژگی‌های با فناوری پیشرفته هستند که کمتر کسی قبلاً می‌توانست رویای آن را داشته باشد. یکی از این ویژگی ها، دستیار استارت در سربالایی است که به دستیابی به کشش در شیب خودروهای فورد کمک می کند (سایر خودروسازان ممکن است سیستم های مشابهی داشته باشند).

در حالی که این ویژگی می تواند بسیار مفید باشد، گاهی اوقات به عنوان منبع مشکل عمل کرده است.

اگر پیام «دستیار شروع در سربالایی موجود نیست» را در دایره خودرو دریافت می‌کنید، دلیلی برای وحشت وجود ندارد – می‌توانید به رانندگی ادامه دهید. در اینجا به معنای این هشدار، چگونگی ایجاد آن، و از همه مهمتر، نحوه رفع آن است.

سیستم شروع حرکت در سربالایی  (HAS) چیست؟

سیستم شروع حرکت در سربالایی  (HAS) چیست؟

سیستم شروع حرکت در سربالایی  (HAS) چیست؟

دستیار شروع در سربالایی فناوری است که از چرخش خودرو به عقب در هنگام توقف بر روی درجه جلوگیری می کند. این ویژگی را می توان تقریباً در تمام خودروهای مدل اخیر یافت و یک وسیله نقلیه را هنگام بلند شدن از روی یک درجه در مدت کوتاهی که برای به کار انداختن پدال گاز، پس از رها کردن ترمز خودرو لازم است، ثابت نگه می دارد.

به زبان ساده، دستیار استارت در سربالایی به طور خودکار ترمزهای خودرو را برای مدت کوتاهی کنترل می کند، حتی پس از رها شدن خود پدال ترمز. این نگه‌داشتن ترمز معمولاً برای یک دوره مشخص یا تا زمانی که پدال گاز خودرو فشار داده شود، ادامه می‌یابد.

سیستم شروع حرکت در سربالایی (HAS)به چه معناست؟

بسیاری از دارندگان مدل‌های مختلف فورد، از جمله فوکوس، موستانگ و اسکیپ، هر از چند گاهی با نمایش پیام «دستیار شروع به حرکت در سربالایی موجود نیست» روی داشبورد خودروی خود آشنا شده‌اند. این به طور موثر به این معنی است که سیستم کمکی شروع به حرکت در سربالایی خودرو به دلیل ثبت یک یا چند خطا فعال متوقف شده است.

هنگامی که این پیام نمایش داده می شود، دستیار شروع به حرکت در سربالایی به طور کامل غیرفعال می شود، به این معنی که یک وسیله نقلیه در هنگام برخاستن از یک ایستگاه مستعد غلتیدن به سمت عقب در یک سربالایی خواهد بود، درست مانند همیشه در مورد وسایل نقلیه قدیمی تر.

با این حال، تا زمانی که علت اصلی این مشکل برطرف نشود، هنگام شتاب گیری از حالت سکون در هر نوع تپه باید احتیاط بیشتری کرد.

سیستم شروع حرکت در سربالایی  (HAS) چیست؟

سیستم شروع حرکت در سربالایی  (HAS) چیست؟

آیا  با وجود پیغام سیستم شروع حرکت در سربالایی  ادامه رانندگی بی خطر است؟

بله، زمانی که وسیله نقلیه پیام «دستیار استارت در سربالایی موجود نیست» را نشان می‌دهد، ادامه رانندگی بی‌خطر است. این به سادگی به این معنی است که یک خطای مربوط به عملکرد این سیستم ثبت شده است و در نتیجه استفاده از سیستم غیرفعال شده است.

گذشته از این، همه سیستم های دیگر باید همانطور که در نظر گرفته شده است کار کنند. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که هنگام برخاستن در هر درجه ای، مراقبت بیشتری لازم است.

علل رایج مشکلات کمکی استارت در تپه یا پیغام سیستم شروع حرکت در سربالایی

چندین مشکل اساسی مختلف وجود دارد که معمولاً به مشکلات سیستم Hill Start Assist کمک می کند. درک این مسائل احتمالی معمولاً زمان خرابی را به حداقل می‌رساند و به شما امکان می‌دهد به سرعت خطای متخلف را تشخیص دهید.

در زیر چندین مورد از رایج ترین دلایل این هشدار ذکر شده است.

شماره 1 – سنسورهای معیوب

پیام « شروع حرکت در سربالایی (HAS)»؟ (در اینجا چه باید کرد)

پیام « شروع حرکت در سربالایی (HAS)»؟ (در اینجا چه باید کرد)

سیستم کمکی شروع به حرکت در سربالایی مجموعه ای از سنسورهای مختلف را برای اطمینان از کارایی عملیاتی نظارت می کند. اگر هر یک از این سنسورها از کار بیفتند، بازخورد سیستم کمکی شروع به حرکت در سربالایی بی‌نتیجه خواهد بود و در نتیجه کل سیستم را غیرفعال می‌کند.

برخی از قابل توجه ترین سنسورهای مورد استفاده در ارتباط با این سیستم شامل سنسورهای سرعت چرخ خودرو و سنسورهای مختلف شیب هستند.

شماره 2 – ولتاژ پایین باتری

باتری ماشین خورده

باتری ماشین خورده

سیستم استارت و شارژ یک وسیله نقلیه باید به طور بهینه کار کند تا دستیار استارت در سربالایی کار کند. نوسانات ولتاژ باتری به راحتی می تواند منجر به غیرفعال شدن کل سیستم شود.

مطالب مرتبط: 

آموزش تعمیرات ایسیو(ECU) خودرو

آموزش نقاشی خودرو

کاهش راندمان دینام و/یا خوردگی پایانه‌های باتری اغلب مقصران رایج در حوزه چنین خرابی‌هایی هستند.

شماره 3 – شرایط رانندگی خارج از جاده یا نامنظم

فورد برانکو خارج از جاده

فورد برانکو خارج از جاده

برخی از مالکان خودرو نیز مشکلاتی را با سیستم کمکی شروع به حرکت در سربالایی خودروی خود در هنگام گردش در خارج از جاده گزارش کرده اند. این معمولاً ناشی از چرخش طبیعی چرخ است که در این شرایط رخ می دهد، در نتیجه شانس ثبت عیوب مربوط به سنسور سرعت چرخ را ارائه می دهد.

متناوبا، همچنین گزارش های مشابهی از چنین مسائلی در هنگام تلاش برای فتح درجه های بسیار شیب دار، فراتر از آنچه مهندسان پیش بینی می کنند، وجود دارد. در هر صورت، مشکلات این نوع اغلب با راه اندازی مجدد خودرو حل می شود.

چگونه رفع کنیم

ولتاژ باتری

ولتاژ باتری

مراحل زیر باید برای کمک به تشخیص و تعمیر علت اصلی مشکلات دستیار استارت خودرو در سربالایی انجام شود. مثل همیشه، با سرویس Lite مخصوص کارخانه مشورت کنید  قبل از انجام هر گونه تعمیراتی برای مدل خاص خودروی خود ارزیابی کنید.

ولتاژ باتری را بررسی کنید – در حالت بیکار، ولتاژ باتری خودروی آسیب دیده را با استفاده از یک مولتی متر بررسی کنید. در حالت ایده آل، ولتاژ خوانده شده باید بین 13.7-14.2 ولت/DC باشد. هر خوانش زیر این آستانه نشان دهنده یک مشکل احتمالی شارژ است که نیاز به تشخیص بیشتر دارد.

بازنشانی دستیار استارت در سربالایی – سیستم کمکی استارت در سربالایی خودرو را می‌توان با جدا کردن کابل‌های باتری خودرو به‌صورت دستی بازنشانی کرد. این کابل‌ها باید تا 15 دقیقه جدا باقی بمانند و به ماژول متصل اجازه تنظیم مجدد را بدهند. این اغلب برای رفع هر گونه ایراد مربوط به شرایط کافی است. به خاطر داشته باشید که همه تنظیمات برگزیده ذخیره شده (مانند ایستگاه های رادیویی و حافظه موقعیت صندلی) پاک می شوند و باید دوباره تنظیم شوند.

کدهای خطا را بررسی کنید – اگر چنین مشکلاتی ادامه پیدا کرد، لازم است کدهای خطای تشخیصی متخلف را با استفاده از ابزار اسکن OBD-II بررسی کنید. این امر راهنمایی های بیشتری در مورد منبع این خرابی ها ارائه می دهد. در بیشتر موارد، خود عیب را می توان به یک یا چند سنسور سرعت چرخ در معرض خطر ردیابی کرد.

چه زمانی از کمک حرفه ای استفاده کنید

در بیشتر موارد، تعمیر مشکلات مربوط به پیغام سیستم شروع حرکت در سربالایی

به کمک یک متخصص نیاز دارد، زمانی که بازنشانی یا ریست سیستم آن را حل نمی کند. به طور خلاصه، سفر به یک مرکز خدمات خودرو مورد اعتماد اغلب لازم است تا به این مسائل پی ببرید.

این امر به ویژه در صورتی صادق است که در هر صورت ابزار اسکن OBD-II به راحتی برای استفاده در دسترس نباشد. شما باید قادر به خواندن هر گونه ایراد توهین آمیز باشید تا مشکل مورد نظر را اصلاح کنید.

مطالب مرتبط:

آموزش مکانیک خودرو درجه ۱و۲

آموزش برق خودرو درجه ۱ و ۲

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس جهت مشاوره