آیا می توان از لپ تاپ بدون باتری استفاده کرد؟

آیا می توان از لپ تاپ بدون باتری استفاده کرد؟

آیا می توان از لپ تاپ بدون باتری استفاده کرد؟

لپ تاپ ها به دلیل انعطاف پذیری محبوب هستند. چون باتری دارند می توانید در مکان هایی که منبع تغذیه موجود نیست از آنها استفاده کنید. اما وقتی باتری لپ تاپ را خارج می کنید چه اتفاقی می افتد؟

اما آیا ممکن است از لپ تاپ بدون باتری استفاده کرد؟ در حالت عادی، لپ تاپ ها برای استفاده در هر مکان و هر زمان طراحی شده اند و باتری به عنوان منبع اصلی تغذیه استفاده می شود. اما در صورتی که باتری لپ تاپ خراب شود یا مشکلی داشته باشد، امکان استفاده از لپ تاپ بدون باتری وجود دارد. در این صورت، می توان دستگاه را به یک منبع تغذیه خارجی متصل کرد تا انرژی لازم برای روشن بودن و کارکردن لپ تاپ فراهم شود. این روش برای استفاده از لپ تاپ در خانه یا محل کار مناسب است، اما برای استفاده در مکان هایی که منابع تغذیه خارجی ممکن نیستند، این روش مناسب نیست و بهتر است باتری لپ تاپ را تعمیر کرد یا جایگزین کرد.

آیا می توان از لپ تاپ بدون باتری استفاده کرد؟

شما می توانید از لپ تاپ بدون باتری استفاده کنید زیرا لپ تاپ های مدرن برای استفاده از دو منبع تغذیه متفاوت طراحی شده اند، یعنی: باتری و آداپتور برق متناوب.

در واقع، وقتی آداپتور برق متناوب را با باتری به لپ تاپ وصل می کنید، آداپتور باتری را شارژ می کند. اما پس از پر شدن باتری، آداپتور شروع به انتقال جریان مستقیم به اجزای لپ‌تاپ می‌کند و باتری را کاملا دور می‌زند.

مطالب بیشتر:  نکات مهم قبل از خرید لپتاب که باید بدانید

آیا لپ تاپ بدون باتری کار می کند؟

لپ تاپ تنها زمانی شروع به مصرف انرژی از باتری می کند که آداپتور برق متناوب قطع شود. به عبارت دیگر، لپ‌تاپ‌های با باتری پر از برقی که مستقیماً از آداپتور برق متناوب می‌آید برای اجرای عملیات خود استفاده می‌کنند.

پس از برداشتن باتری، آنها به این کار ادامه خواهند داد. تا زمانی که آداپتور برق متناوب اصلی و به خوبی نگهداری شود، بدون هیچ گونه شکستگی و نشانه ای از ساییدگی، عملکرد لپ تاپ را در صورت عدم وجود باتری اجرا می کند.

البته در بیشتر موارد بهتر است باتری داخل لپ تاپ بماند. باتری منبع تغذیه پشتیبان را فراهم می کند. اگر خانه یا محل کار شما دچار قطعی برق می شود، اگر باتری لپ تاپ پر باشد، می توانید به کار خود ادامه دهید.

بسیاری از باتری ها فقط برای یک یا دو ساعت طراحی شده اند. اما برخی از ماشین های رده بالا دارای باتری های قدرتمندی هستند که می توانند شش ساعت یا بیشتر دوام بیاورند. در حالی که می توانید از لپ تاپ بدون باتری استفاده کنید، بهتر است باتری را داخل لپ تاپ نگه دارید.

روش اجرای لپ تاپ بدون باتری ساده و سرراست است:

1).بروی گزیو روی دکمه “خاموش” کلیک کنید.

2). هنگامی که لپ تاپ خاموش است، قرار است لپ تاپ را وارونه کنید تا به باتری دسترسی پیدا کنید. محفظه را بردارید، باتری را بازیابی کنید و سپس پوشش را برگردانید.

3). باتری را در مکانی تمیز، خنک و خشک قرار دهید. شارژر را بگیرید و دوشاخه را به پریز برق فشار دهید.

4). پین شارژر را به درگاه شارژ لپ تاپ فشار دهید.

5). برای راه اندازی رایانه، دکمه «Power» را فشار دهید. در این مرحله، لپ تاپ برای اجرای عملیات خود مستقیماً از شارژر برق می گیرد.

همانطور که در بالا ذکر شد، روش ذکر شده در بالا ساده به نظر می رسد. با این حال، نمی توانید برای کار هر بار به آن تکیه کنید. این به این دلیل است که خارج کردن باتری از یک لپ تاپ مدرن همیشه آسان نیست.

برای برخی از مدل‌ها، وارونه کردن لپ‌تاپ، فشار دادن یک قفل یا اهرم برای باز کردن بدنه و سپس خارج کردن باتری، ساده است. با این حال، احتمال بیشتری وجود دارد که چنین باتری هایی با موقعیت مناسب را در لپ تاپ های قدیمی پیدا کنید.

باتری لپ تاپ های مدرن دور از دسترس هستند. برای رسیدن به باتری باید چندین پیچ را بردارید. و حتی پس از آن، هیچ تضمینی وجود ندارد که باتری خارج شود. برخی از لپ تاپ ها دارای باتری هایی هستند که به طور دائم به کامپیوتر متصل می شوند.

برای حذف آنها، باید لپ تاپ را به سازنده برگردانید. تکنسین های آنها می توانند لپ تاپ را جدا کنند تا به باتری دسترسی پیدا کنند. به عبارت ساده تر، سخت ترین بخش اجرای یک لپ تاپ بدون باتری، خارج کردن باتری است.

بسیاری از افراد مهارت فنی لازم برای باز کردن لپ تاپ خود را برای رسیدن به باتری ندارند. و حتی اگر بتوانند، دسترسی به برخی باتری ها بسیار دشوار است. بنابراین برخی افراد چاره ای جز نگهداری باتری در داخل لپ تاپ ندارند.

عملکرد آن با یا بدون باتری چگونه خواهد بود؟

برداشتن باتری روی عملکرد لپ تاپ تاثیری نخواهد داشت. شارژر لپ تاپ به گونه ای طراحی شده است که انرژی کافی برای شارژ باتری را در حین اجرای عملیات لپ تاپ منتقل کند.

با بیرون آوردن باتری، بار کمتری به شارژر می‌دهید. عملکرد لپ تاپ شما بدون توجه به باتری یا نداشتن آن تغییر نمی کند. در نبود باتری، لپ تاپ هیچ تفاوتی با دسکتاپ ندارد.

اگر یک دسکتاپ بتواند بدون باتری به طور بهینه کار کند، لپ تاپ هم می تواند همین کار را انجام دهد. اگر عملکرد لپ تاپ شما به دلیل برداشتن باتری آسیب دیده است، باید تنظیمات برق را بررسی کنید.

ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که تنظیمات لپ تاپ شما همیشه هر زمان که باتری خارج می شود به حالت “Power Saver” تغییر می کند. اما شما آزاد هستید که این تنظیمات را متناسب با شرایط خود تغییر دهید.

مطالب بیشتر:  آیا می توان از لپ تاپ بدون باتری استفاده کرد؟

آیا استفاده از لپ تاپ بدون باتری بی خطر است؟

استفاده از لپ تاپ بدون باتری به لپ تاپ آسیبی نمی رساند. لپ تاپ می تواند از باتری و برق آداپتور AC برای اجرای عملکردهای خود استفاده کند. لازم نیست نگران آسیب دیدن لپ تاپ باشید صرفاً به این دلیل که باتری را حذف کردید.

همانطور که گفته شد، باتری انرژی پشتیبان را فراهم می کند. اگر باتری را خارج کنید، لپ تاپ دیگر به آن برق پشتیبان دسترسی ندارد. پس قطعی برق در منطقه شما چه اتفاقی می افتد؟

بهتر از این، اگر کسی به طور تصادفی سیم برق را از لپ تاپ جدا کند، زیرا متوجه نشده است که باتری آن برداشته شده است؟ این سناریوها باعث می شود لپ تاپ به شدت خاموش شود.

خاموش شدن ناگهانی و شدید می تواند با از بین بردن برخی از قطعات الکترونیکی حساس و یا ایجاد خطا در سیستم عامل به لپ تاپ آسیب برساند. اگر این کافی نبود، بسته به مدل لپ تاپ، برداشتن باتری می تواند پایانه های باتری را در معرض دید قرار دهد.

دست زدن به پایانه های باتری ایده بدی است. می تواند منجر به یک شوک جدی شود. به این ترتیب، در حالی که استفاده از لپ تاپ بدون باتری از نظر فنی ایمن است، انجام این کار لپ تاپ و کاربر را در معرض خطرات مختلفی قرار می دهد.

مزایا و معایب استفاده از لپ تاپ بدون باتری

1). عمر باتری را افزایش دهید

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا کسی از لپ تاپ بدون باتری استفاده می کند؟ به نظر دیوانگی می آید اما هدفی دارد. برداشتن باتری از لپ تاپ عمر آن باتری را افزایش می دهد.

باتری ها طول عمر محدودی دارند. هر بار که تخلیه و شارژ می شوند، طول عمر آنها کاهش می یابد. در یک نقطه، آنها از کار باز می مانند. می توانید با بیرون آوردن باتری از لپ تاپ و نگهداری جداگانه، طول عمر باتری را افزایش دهید.

فقط در صورتی باید این کار را انجام دهید که لپ تاپ شما همیشه به پریز دیواری متصل باشد، به این معنی که به ندرت به باتری متکی هستید. قبل از اینکه باتری را ذخیره کنید مطمئن شوید که آن را شارژ کرده اید. در غیر این صورت، می توانید با تخلیه کامل باتری به آن آسیب برسانید.

2). گرما را کاهش می دهد

هر زمان که لپ تاپ خود را به شارژر متصل می کنید، شارژر با شارژ باتری شروع به کار می کند. فرآیند شارژ باتری باعث تولید گرما می شود. با خارج کردن باتری می توانید میزان گرمای تولید شده توسط لپ تاپ را کاهش دهید. حذف باتری نیز فضای بیشتری برای خروج گرما ایجاد می کند

3). تشخیص

این عمل یک ابزار موثر برای تشخیص است. اگر لپ تاپ شما مشکل برق دارد، ساده ترین راه برای شناسایی مشکل استفاده از لپ تاپ بدون باتری است. اگر لپ تاپ می تواند بدون باتری به طور موثر کار کند، ممکن است نتیجه بگیرید که باتری مقصر است.

همانطور که احتمالاً متوجه شده اید، اینها مزایای بزرگی نیستند. بله، خوب است که عمر باتری خود را افزایش دهید. اما یک باتری مناسب برای مدتی طولانی دوام می آورد حتی اگر در حین استفاده از لپ تاپ زحمت بیرون آوردن آن را نداشته باشید.

منفی

1). خاموش شدن

اگر برق قطع شود، لپ تاپ بدون باتری به شدت خاموش می شود. خاموش کردن اجباری می تواند با آسیب رساندن به قطعات الکترونیکی حساس و ایجاد خطاهای نرم افزاری به لپ تاپ آسیب برساند.

به همین دلیل است که دارندگان لپ‌تاپ تشویق می‌شوند از روش‌های خاموش کردن ایمن به جای نگه داشتن دکمه پاور استفاده کنند. شما ممکن است سیستم خود را خراب کنید.

2). از دست رفتن داده ها

خاموش شدن ناگهانی و شدید می تواند منجر به از دست دادن اطلاعات شود. باتری به شما زمان می دهد تا کار خود را ذخیره کنید. همچنین به شما این امکان را می دهد که با خیال راحت کامپیوتر را خاموش کنید. بدون برق پشتیبان ارائه شده توسط باتری، خاموش شدن اجباری می تواند داده های شما را خراب کند.

3). موج

حذف باتری لپ تاپ شما را در برابر این بارهای الکتریکی با شدت بالا آسیب پذیر می کند، نوعی که می تواند به لپ تاپ شما آسیب برساند.

4). مشکل تحرک

این تمرین تحرک شما را از بین می برد. اگر لپ‌تاپ شما باتری ندارد، نمی‌توانید لپ‌تاپ را بدون خاموش کردن آن از اتاقی به اتاق دیگر حمل کنید. محدودیتی برای دسترسی به سیم برق متوسط وجود دارد. با بیرون آوردن باتری، مجبور می شوید از یک مکان واحد کار کنید.

5). سلول های باتری ممکن است آسیب ببینند

نگه داشتن باتری برای مدت طولانی در انبار خطرناک است. می توانید به سلول ها آسیب بزنید. ممکن است متوجه شوید که باتری موجود در فضای ذخیره سازی که اجازه داده شده به 0 درصد برسد، دیگر هرگز قابل شارژ نیست. به همین دلیل بهتر است باتری را داخل لپ تاپ نگه دارید. اگر مصمم به استفاده از لپ تاپ بدون باتری با وجود خطرات هستید، یک یو پی اس بخرید. از لپ تاپ محافظت می کند.

مطالب بیشتر: آموزش تعمیرات لپ تاپ

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس جهت مشاوره