جوشکاری میگ بهتر است یا جوشکاری تیگ ؟ کدام یک انتخاب مناسب است؟

آنچه در این پست میخوانید

جوشکاری میگ بهتر است یا جوشکاری تیگ ؟ کدام یک انتخاب مناسب است؟

جوشکاری تیگ و جوشکاری میگ دو فرآیند رایج جوشکاری قوس الکتریکی در ساخت ورق فلز هستند. هر دو اتصالات جوش داده شده با کیفیت عالی را تولید می کنند و به طور موثر مواد مختلف را به یکدیگر متصل می کنند. با این حال، آنها فرآیندها، مزایا و معایب منحصر به فردی دارند که باعث می شود کاربردهای متفاوتی داشته باشند.

انتخاب بین دو فرآیند جوشکاری ورق فلزی تنها باید پس از مقایسه کامل جوشکاری میگ و جوشکاری تیگ انجام شود. بنابراین، این مقاله به طور کامل مقایسه جوشکاری میگ و جوشکاری تیگ را انجام می دهد و شما را با تفاوت های بین فرآیندها، مزایا و معایب آنها و کاربردهای آنها آشنا می کند تا بتوانید در مورد روش صحیح تصمیم بگیرید.

تفاوت بین جوشکاری میگ و جوشکاری تیگ چیست؟

برای انتخاب روش بهتر از این دو، باید تفاوت آنها را بدانید. دانستن تفاوت‌های بین جوشکاری میگ و جوشکاری تیگ به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از پارامترهای مشخص شده در زیر به راحتی مقایسه جوشکاری تیگ و جوشکاری میگ را انجام دهید.

منبع برق قوس الکتریکی

1. منبع تغذیه

منبع تغذیه مورد استفاده در هر دو فرآیند جوشکاری یک پارامتر اصلی هنگام بررسی مقایسه جوشکاری میگ در مقابل جوشکاری تیگ است.

در جوشکاری تیگ بسته به نوع فلز و نوع قوس الکتریکی مورد نظر از منابع برق AC یا DC استفاده می شود. منبع تغذیه AC مورد استفاده در جوشکاری تیگ به دلیل عملکرد تمیز کنندگی آن (یعنی اکسید را از سطح فلز حذف می کند) برای آلومینیوم مناسب تر است. در مقابل، منبع تغذیه DC برای ایجاد قوس الکتریکی قوی قابل استفاده است.

در جوشکاری میگ فقط از منبع تغذیه DC استفاده می شود.

2. سازگاری و ضخامت مواد

سازگاری مواد یک پارامتر مقایسه جوشکاری میگ در مقابل جوشکاری تیگ در مقایسه با منبع انرژی نیست زیرا تفاوت جزئی بین هر دو فرآیند وجود دارد.

هر دو فرآیند جوشکاری با مواد مشابهی مانند آلومینیوم، فولاد کربنی و فولاد ضد زنگ سازگار هستند. با این حال، می توانید ضخامت مواد را برای انتخاب بین دو روش در نظر بگیرید.

جوشکاری تیگ به دلیل کنترل عملیاتی بهتر و کاهش تمایل به تخریب قطعه کار برای کار با فلزات ضخیم مناسب تر است.

انواع الکترود

انواع الکترود

3. نوع الکترود مورد استفاده

جوشکاری میگ از الکترودهای مصرفی استفاده می کند، در حالی که جوشکاری تیگ از الکترودهای غیر مصرفی استفاده می کند.

الکترودها در ایجاد قوس الکتریکی، عمل به عنوان پرکننده یا هدایت الکتریکی عمل می کنند. با توجه به تفاوت بین هر دو فرآیند در استفاده از الکترود، این یک پارامتر اصلی در مقایسه جوشکاری میگ و جوشکاری تیگ است.

دو نوع الکترود در جوشکاری قوس الکتریکی استفاده می شود: مصرفی و غیر مصرفی. هر دو الکترود قوس الکتریکی ایجاد می کنند. اما در حین جوشکاری، الکترودهای مصرفی به عنوان پرکننده مصرف می شوند.

نمونه هایی از الکترودهای مصرفی فولاد ملایم و فولاد نیکل هستند، در حالی که الکترودهای غیرقابل مصرف کربن، گرافیت و تنگستن با پوشش مس هستند.

انواع گازهای محافظ

انواع گازهای محافظ

4. نوع گازهای محافظ

گازهای محافظ وظیفه محافظت از حوضچه جوش و قطعه کار در برابر آلاینده های جوی در حین جوشکاری را بر عهده دارند. از یک طرف، در جوشکاری میگ از CO2 (متداول ترین)، هلیوم، آرگون و اکسیژن به عنوان گازهای محافظ استفاده می شود.

از طرف دیگر در جوشکاری تیگ از آرگون به عنوان گاز محافظ استفاده می شود. در برخی سناریوها، می توانید از ترکیب هلیوم/آرگون (برای جوشکاری مواد با محتوای نیکل بالا)، آرگون/نیتروژن (فولاد ضد زنگ) و آرگون/هیدروژن (فولاد ضد زنگ) استفاده کنید.

5. سیستم خنک کننده مورد استفاده برای جوشکاری مشعل

مشعل جوشکاری گرمای زیادی تولید می کند و باید با خنک کننده مناسب خنک شود. دو خنک کننده محبوب مورد استفاده در جوشکاری آب و گاز هستند.

از یک طرف، خنک کننده هوا سبک و ارزان است اما در مواجهه با دماهای بسیار بالا کمتر موثر است. از طرفی خنک کننده آبی بهتر از هوا از آب استفاده می کند.

با توجه به اینکه جوشکاری تیگ گرمای بیشتری نسبت به جوش جوشکاری میگ ایجاد می کند، از مشعل های جوشکاری خنک کننده با آب استفاده می کند. با این وجود، همچنان می توانید از مشعل های جوشکاری خنک کننده هوا برای هر دو فرآیند استفاده کنید.

فرآیند جوشکاری

فرآیند جوشکاری

6. کیفیت قطعات جوش داده شده

کیفیت ناحیه جوش داده شده عامل مهم دیگری است که مقایسه جوشکاری میگ و جوشکاری تیگ را متمایز می کند. جوشکاری تیگ کیفیت بهتری دارد زیرا سطح تمیز و زیبا را در امتداد خط جوش کاهش می دهد. از این رو، این روش محصول بهتری است که به جذابیت زیبایی شناختی بالایی نیاز دارد.

7. بهره وری

جوشکاری میگ سریعتر از جوشکاری تیگ است زیرا جوشکاری تیگ به سطح بالاتری از جزئیات نیاز دارد و شامل استفاده از مواد پرکننده است.

8. هزینه

جوشکاری تیگ به دلیل هزینه قطعات و کیفیت و جزئیات بیشتر جوش گرانتر است. همچنین نیاز به زمان بیشتری دارد که باعث افزایش توان مورد نیاز و هزینه برق می شود.

اجزای مختلف جوشکاری تیگ در مقابل جوشکاری میگ

تفاوت عمده بین جوشکاری میگ و جوشکاری تیگ از اجزای آنها ناشی می شود. در زیر اجزای مختلف هر دو فرآیند آورده شده است .

اجزای جوشکاری تیگ در مقابل جوشکاری میگ

اجزای جوشکاری تیگ در مقابل جوشکاری میگ

1. اجزای جوشکاری تیگ

در اینجا مهمترین اجزای جوشکاری تیگ وجود دارد که باید در مورد جوشکاری تیگ بدانید:

1.1 قدرت

منبع تغذیه می تواند AC یا DC باشد. منبع تغذیه AC به دلیل اثر تمیز کنندگی ذاتی برای کار با آلومینیوم مناسب است. منبع تغذیه DC قوس قوی تری تولید می کند، اما فقط برای کار با سطح تمیز مناسب است، بنابراین سپر گاز کار می کند.

1.2 مشعل

مشعل جوشکاری تیگ در طرح های مختلفی عرضه می شود. موارد معمولی دارای کلید روشن/خاموش و کنترل در دسته هستند. برخی برای کنترل این دستورات از پدال پا استفاده می کنند. آنها عمدتاً به دلیل گرمای زیاد درگیر در این فرآیند با آب خنک می شوند.

1.3 پدال پا

این وظیفه کنترل مقدار برقی است که وارد مشعل می شود. وقتی پدال را فشار می دهید، مقدار برق ورودی به مشعل افزایش می یابد و قوس الکتریکی داغتر می شود. این فرآیند جوشکاری را سرعت می بخشد. با این حال مراقب حرارت و سرعت اضافی باشید.

1.4 محافظ الکترود و گاز

نوک الکترود مسئول شکل قوس الکتریکی است، در حالی که گاز (معمولا آرگون) منتشر شده از نازل از قوس و حوضچه جوش محافظت می کند. نازل برای جریان گاز به عدسی گاز نیاز دارد. آنها در اندازه های مختلف هستند که پوشش گاز را تعیین می کند.

1.5 مواد پرکننده

میله پرکننده باید اندازه ای وابسته به ضخامت قطعه کار داشته باشد. همچنین، مواد باید با قطعه کار مطابقت داشته باشد.

1.6 میله های پشتی

آنها از مس یا آلومینیوم ساخته می شوند و در پشت قطعه جوش داده می شوند. در اینجا گرما را برای خنک کردن ناحیه جوش پخش می کنند. همچنین می توانید از میله های پشتی خنک شده با آب (که شامل گردش آب سرد از طریق میله است) استفاده کنید.

جوشکاری

جوشکاری

2. قطعه جوش جوشکاری میگ

جوشکاری میگ از مجموعه تجهیزات متفاوتی برای دستیابی به اهداف مشابه استفاده می کند. در زیر اجزای مهم مورد استفاده در این فرآیند آورده شده است.

2.1 منبع تغذیه

جوشکاری میگ برای گرمای بالای فرآیند به منبع برق DC نیاز دارد. از این رو بسیاری از علاقه مندان به جوشکاری میگ از آن به عنوان منبع تغذیه ولتاژ ثابت یاد می کنند.

2.2 سیم

سیستم تغذیه سیم برای کیفیت بهتر جوشکاری باید صاف باشد. دو سیم جوش اصلی جوشکاری میگ وجود دارد: فلاکس هسته و سیم جامد جوشکاری میگ. اولی فلزی حاوی یک ترکیب شار است که گازی را تشکیل می دهد که از قوس و حوضچه جوش محافظت می کند. این نوع سیم به گاز محافظ نیاز ندارد. در مقابل، سیم جامد جوشکاری میگ حاوی هیچ شار نیست و به گاز محافظ نیاز دارد.

2.3 الکترود

الکترودهای مورد استفاده در جوشکاری میگ مواد مصرفی هستند، یعنی در فرآیند جوشکاری استفاده می شوند. آنها در شکل ها و اندازه های مختلف وجود دارند که اندازه های رایج مورد استفاده عبارتند از: 0.023، 0.030، 0.035، و 0.045. از این چهار، 0.035 رایج ترین است.

2.4 مشعل

این قطعه از قوس محافظت می کند و جریان را به سیم منتقل می کند. آنها می توانند با آب خنک یا هوا خنک شوند. هنگام انتخاب مشعل جوشکاری میگ، وزن، سهولت استفاده، استخراج، پیکربندی گردن و طول کابل را در نظر بگیرید.

2.5 محافظ گاز

در جوشکاری میگ از CO2 یا آرگون به عنوان گازهای محافظ استفاده می شود. آنها مسئول محافظت از قوس الکتریکی و حوضچه جوش در برابر آلاینده های جوی هستند.

جوشکاری تیگ: اصل، مزایا و معایب، و کاربردها

برای افرادی که تازه وارد این فرآیند شده‌اند، می‌توانید مقایسه جوشکاری تیگ و جوشکاری میگ را با شناخت صحیح فرآیند درک کنید. در زیر یک نمای کلی از اصل پیرامون هر دو فرآیند، مزایا و معایب آنها و کاربردهای آنها ارائه شده است.

جوشکاری تیگ

اصل جوشکاری تیگ

اصل جوشکاری تیگ

جوشکاری تیگ یک فرآیند جوشکاری قوس الکتریکی است که از یک الکترود تنگستن برای ایجاد قوس الکتریکی استفاده می‌کند که گرما را برای جوشکاری مواد ایجاد می‌کند.

گرمای تولید شده یک ماده پرکننده را که توسط اپراتور وارد فضای اتصال یا حوضچه جوش می شود ذوب می کند. در حین جوشکاری، آرگون یا ترکیبات دیگر مانند آرگون/نیتروژن و آرگون/هیدروژن از قوس الکتریکی در برابر آلاینده ها محافظت می کند.

جوشکاری تیگ روش بهتری برای جوشکاری فلزات با ضخامت حدود 10 میلی متر و کیفیت قطعات جوشی بالاتر است. با این حال، کندتر است زیرا شامل تغذیه دستی مواد پرکننده است. الکترود غیر قابل مصرف است و نفوذ عمیقی ایجاد می کند.

مزایای جوشکاری تیگ

 • با دقت و دقت بالا
 • اتصالات جوشی با کیفیت را ارائه می دهد که سطح زیبایی آن را بهبود می بخشد
 • سازگار با محیط زیست است
 • به اپراتور کنترل بهتری می دهد
 • هزینه نگهداری و بهره برداری کمتری دارد زیرا از الکترودهای غیر مصرفی استفاده می کند
 • معایب جوشکاری تیگ
 • یک فرآیند گران قیمت به دلیل نیاز به مواد پرکننده.
 • این یک روند کند است
 • به یک سطح جوش تمیز نیاز دارد
 • کاربردهای جوشکاری تیگ
 • برای جوشکاری فلزات نازک
 • جوشکاری تیگ کنترل عملیاتی بهتری دارد و آن را بسیار دقیق و دقیق می کند. از این رو برای جوشکاری فلزات با ضخامت نازک روش بهتری است.

برای جوشکاری آلومینیوم

آلومینیوم و سایر فلزات مانند مس و تیتانیوم ورق هایی با ضخامت کم هستند. همچنین، آنها نیاز به یک پرداخت زیبا و بدون از دست دادن عملکرد خود دارند. دقت جوشکاری تیگ و اتصالات با جوش بهتر، آن را به کاربردی ترین فرآیند جوشکاری قوس الکتریکی برای چنین فلزاتی تبدیل کرده است.

مناسب برای دوره های تولید کوتاه

به دلیل دقت آن، جوشکاری تیگ بهتر است روش برای دوره های تولید کوتاه با این حال، زمانی که از آن برای دوره های تولید طولانی استفاده می کنید، پیچیده تر و گران تر می شود.

برای ساخت محصولاتی که نیاز به زیبایی دارند

جوشکاری تیگ یک اتصال جوشی با کیفیت را ارائه می دهد و آن را بهترین روش جوشکاری با زیبایی شناسی می کند. از این رو در آثار هنری، ساخت و ساز و غیره، جایی که زیبایی شناسی نقطه فروش است، قابل استفاده است.

جوشکاری میگ Welding: اصل، مزایا و معایب، و کاربردها

 • میگ جوشکاری
 • اصل جوشکاری میگ

جوشکاری میگ یک روش جوشکاری قوس الکتریکی است که از یک الکترود مصرفی برای ایجاد قوس الکتریکی استفاده می کند که برای جوشکاری مواد گرما تولید می کند. در طول فرآیند جوشکاری، CO2 از قوس الکتریکی در برابر آلاینده ها محافظت می کند.

برخلاف جوشکاری تیگ، جوشکاری میگ نیازی به پرکننده ندارد زیرا الکترود قابل مصرف است. همچنین، این فرآیند به دلیل این الکترودهای مصرفی، نیمه اتوماتیک (یا گاهی اوقات خودکار) است.

مزایای جوشکاری میگ

– فرآیند جوشکاری سریع و ارزان است

-با دقت

-نیمه اتوماتیک یا اتوماتیک است

-خط جوش داده شده تمیز تولید می کند

معایب جوشکاری میگ Welding

-به دلیل قوس الکتریکی ناپایدار ممکن است قابل اعتماد نباشد

-به دلیل تولید دود و دود سازگار با محیط زیست نیست

– برای مواد نازک مناسب نیست زیرا می تواند آن را بسوزاند

کاربردهای جوشکاری میگ Welding

کاربردهای جوشکاری میگ Welding

کاربردهای جوشکاری میگ Welding

برای جوشکاری قطعات فلزی ضخیم

 • در جوشکاری میگ از یک الکترود مصرفی استفاده می شود که پرکننده است و جوش را جامد می کند. این امر جوشکاری فلزات ضخیم را آسان تر می کند.
 • قابل استفاده در جوشکاری قطعات کم عیب

جوشکاری میگ یک مکانیسم شروع و توقف مانند جوشکاری تیگ نیست. ماهیت پیوسته آن احتمال عیوب جوش را کاهش می دهد و آن را به روشی عالی برای جوشکاری محصولات کم عیب تبدیل می کند.

جوشکاری تولید طولانی تری دارد

جوشکاری میگ کارآمد تولید است و به راحتی مدیریت می شود. از این رو روش بهتری برای تولید طولانی مدت است.

جوشکاری میگ در مقابل جوشکاری تیگ: کدام بهتر است؟

 1. به گفته کارشناسان ساخت ورق فلز، جوشکاری میگ بهتر از جوشکاری تیگ است. در زیر چند دلیل برای بهتر بودن جوشکاری میگ آورده شده است:
 2. جوشکاری میگ در مقابل جوشکاری تیگ
 3. جوشکاری میگ متنوع تر است
 4. جوشکاری میگ به دلیل استفاده از الکترودهای مصرفی از تنوع بالاتری برخوردار است. این فرآیند اتصال دو قطعه فلزی را به یکدیگر بدون استرس آسان تر می کند.
 5. جوشکاری میگ سرعت بهتری دارد
 6. جوشکاری میگ یک فرآیند اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک است. از این رو سریعتر از جوشکاری تیگ است. همچنین، جوشکاری میگ بدون تمرکز بر جزئیاتی مانند جوشکاری تیگ پیوسته است.
 7. کار با جوشکاری میگ راحت تر است
 8. جوشکاری تیگ به اپراتور نیاز دارد که قبل از در نظر گرفتن فرآیند از تخصص فنی بالایی برخوردار باشد. از سوی دیگر، جوشکاری میگ نیازی به تخصص فنی زیادی ندارد که باعث سهولت کار آن می شود.
نتیجه

فرآیندهای جوشکاری میگ و جوشکاری تیگ فرآیندهای رایج جوشکاری قوس الکتریکی با طیف وسیعی از سازگاری مواد هستند. هر دو روش منحصر به فرد هستند و مزایا، معایب و کاربردهای متفاوتی دارند. برای انتخاب موثر برای پروژه خود، می توانید مقایسه ای انجام دهید تا سازگارترین آنها را برای پروژه خود نشان دهید.

آیا با جوشکاری میگ در مقابل جوشکاری تیگ مشکل دارید، WayKen اینجاست تا به شما کمک کند. ما یک شرکت نمونه سازی سریع و متخصص در ساخت ورق فلزی و سایر خدمات ماشینکاری هستیم. تیم ما با شما همکاری خواهد کرد تا بهترین راه حل را برای پروژه شما بیابد و اطمینان حاصل کند که نیازهای جوشکاری ورق فلز شما را برآورده می کند. از یک نمونه اولیه تا قطعات تولید حجمی، ما همیشه محصولات با کیفیت را با قیمت های رقابتی ارائه می دهیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر امروز یک پیشنهاد رایگان دریافت کنید.

سوالات متداول

تفاوت اصلی بین جوشکاری میگ و جوشکاری تیگ چیست؟

تفاوت عمده بین جوشکاری تیگ و جوشکاری میگ بر اساس کاربرد و اصل آنها است. جوشکاری میگ بر خلاف جوشکاری تیگ برای فلزات ضخیم مناسب تر است، در حالی که جوشکاری تیگ به دلیل کنترل عملیاتی برای فلزات نازک ایده آل است. همچنین در جوشکاری میگ از یک الکترود مصرفی استفاده می شود که به عنوان پرکننده عمل می کند، در حالی که در جوشکاری تیگ از یک پرکننده جداگانه استفاده می شود. می توانید تفاوت های دیگر بین جوش جوشکاری میگ و جوشکاری تیگ را در بالا بررسی کنید.

آیا جوشکاری میگ یا جوشکاری تیگ برای جوشکاری آلومینیوم بهتر است؟

هر دو فرآیند برای جوشکاری آلومینیوم مناسب هستند. با این حال، اکثر سازندگان ورق فلز جوشکاری تیگ را انتخاب می کنند زیرا آلومینیوم یک ماده سبک است که به کنترل عملیاتی بهتری نیاز دارد. همچنین از آلومینیوم به دلیل جذابیت زیبایی استفاده می شود و جوشکاری با کیفیت جوشکاری تیگ آن را به گزینه بهتری تبدیل می کند.

آیا باید پرچ را به جای جوشکاری انتخاب کنم؟

پرچکاری و جوشکاری هر دو روشهای اتصال با مزایا و معایب خود هستند. به عنوان مثال، پرچ کردن یک روش موقت است، در حالی که جوشکاری دائمی است. همچنین جوشکاری جذابیت زیبایی کمتری نسبت به پرچ دارد. در نظر گرفتن چنین مزایا و معایبی بهتر است قبل از انتخاب بین هر دو فرآیند.

مطالب مرتبط:

آموزش جوشکاری co2

آموزش جوشکاری آرگون

آموزش جوشکاری فلزات رنگی

دوره آموزش جامع جوشکاری

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس جهت مشاوره