۶ نکته ای که باید قبل از ایجاد اسلات برد مدار چاپی (PCB) بدانید

6 نکته ای که باید قبل از ایجاد اسلات برد مدار چاپی (PCB) بدانید

6 نکته ای که باید قبل از ایجاد اسلات برد مدار چاپی (PCB) بدانید :این متن اسلات های برد مدار چاپی (PCB) را معرفی می کند و سردرگمی شما را در مورد شکاف برد مدار چاپی (PCB)، مانند طبقه بندی، عملکرد و طراحی آن برطرف می کند.

اسلات برد مدار چاپی (PCB) چیست؟

اسلات نقش مهمی در تضمین عملکرد و اثربخشی برد مدار چاپی (PCB) ایفا می کند. این نه تنها می تواند برای نصب پلاگین ها یا کانکتورها بر روی برد مدار چاپی استفاده شود، بلکه از خراب شدن مدارها پس از عملیات طولانی مدت نیز جلوگیری می کند. در بیشتر موارد، اسلات های برد مدار چاپی (PCB) در مرکز یا لبه برد قرار می گیرند.

حداقل اندازه اسلات در برد مدار چاپی (PCB) چیست؟

برخی از افراد به اندازه اسلات به خصوص در زمینه لوازم الکترونیکی قابل حمل و پوشیدنی اهمیت می دهند. ما پیشنهاد می کنیم یک شکاف فلزی برای ساخت آسان نباید کوچکتر از 0.45mmX0.90mm باشد. و یک شکاف غیر فلزی برای انجام عملکرد نباید کوچکتر از 0.80X1.60 میلی متر باشد.

چیزی که نباید نادیده گرفت این است که طول هر شکافی باید بیش از 2 برابر عرض آن باشد. در غیر این صورت، ممکن است در حین ساخت برد مدار چاپی (PCB) دچار شکستگی یا تغییر شکل شکاف ها شوید.

تفاوت بین شکاف و برش در برد برد مدار چاپی (PCB) چیست؟

ما نمی توانیم بگوییم که اسلات با برش کاملاً متفاوت است، زیرا در واقع، اسلات یک نوع برش است. Cutout به سوراخ‌هایی به هر شکلی اشاره دارد که اتصال دهنده‌ها، هادی‌ها و ماژول‌ها را روی برد مدار چاپی (PCB) قرار می‌دهند، در حالی که شکاف برای نصب قطعات با سربهای مستطیلی یا تیغه‌ای است. همچنین از برخی اسلات ها برای اطمینان از عملکرد صحیح کل مدار استفاده می شود.

انواع اسلات برد مدار چاپی (PCB)

6 نکته ای که باید قبل از ایجاد اسلات برد مدار چاپی (PCB) بدانید

ایجاد اسلات برد مدار چاپی

با توجه به کارکردهای مختلف می‌توان شکاف‌ها را به دو نوع پلاک‌دار و غیرآبکاری طبقه‌بندی کرد که به آن نوع ذهنی و غیرذهنی نیز می‌گویند.

شیارهای آبکاری شده چیست؟

ما می توانیم ابتدا سعی کنیم شکاف آبکاری شده را درک کنیم. محبوب ترین ماده ای که روی شکاف ها آبکاری می شود مس است که فلز خوبی برای اتصالات الکتریکی است. ثانیاً، از کل برد مدار چاپی (PCB) عبور می کند، بنابراین بهترین راه شناسایی این است که برد مدار چاپی (PCB) را قبل از نور قرار دهید.

مطالب مرتبط: آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی

مزایای شکاف های آبکاری شده

شکاف های صفحه ای راه حل خوبی برای نصب سرب های مستطیلی بزرگ است. در مقایسه با تکنیک اتصال لحیم کاری، شکاف کمتری بین سرب جزء و برد وجود دارد.

اسلات های آبکاری نشده چیست؟

اسلات های بدون آبکاری، به عنوان جداسازی ولتاژ بالا، اغلب برای جلوگیری از خزش برد مدار چاپی (PCB) سوراخ می شوند. به طور معمول، مواد عایق برد مدار چاپی (PCB) قادر به جداسازی جریان بین دو هادی یا بین یک هادی و پوسته دستگاه هستند. با این حال، آلودگی روی برد مدار چاپی (PCB) یا ولتاژ کاری طولانی مدت که توسط هادی ها حمل می شود منجر به جریان نشتی روی سطح ماده عایق می شود. این پدیده خزش نامیده می شود که به طور جدی عملکرد عادی کل مدار را مختل می کند. با افزودن شیارهای بدون آبکاری، مسیر جریان نشتی نامناسب بین هادی ها با خروج از ایزوله هوا مسدود می شود.

به منظور اطمینان از تولید خوب برد مدار چاپی (PCB) با هزینه مناسب، عرض توصیه شده اسلات های بدون آبکاری بالاتر از 0.8 میلی متر است، در حالی که شکل یا مسیر شکاف بدون آبکاری کاملاً به طراحی مدار و سازمان اجزای شما بستگی دارد.

آبکاری شده در مقابل شکاف های برد مدار چاپی (PCB) بدون روکش

به طور خلاصه، اگر می خواهید به برد مدار چاپی (PCB) متصل شود، اسلات آبکاری کمک زیادی می کند. اگر می خواهید ایزوله ولتاژ قابل اعتماد بین هادی ها داشته باشید، غیر روکش انتخاب خوبی است. علاوه بر عملکرد متفاوت، روش ساخت آنها نیز متنوع است. در صورت علاقه می توانید جزئیات بیشتری را بپرسید.

نحوه تعریف شکاف های آبکاری شده و غیر روکشی در طراحی برد مدار چاپی (PCB)

به عنوان مثال Altium Designer را در نظر بگیرید، مراحل اساسی تعریف شکاف بدون آبکاری به شرح زیر است.

روی لایه Mechanical 1 کلیک کنید

مسیر شکاف غیر صفحه را رسم کنید

مسیر را انتخاب کنید

روی Tool>Convert>Select Slot cutting Board از عنصر انتخاب شده کلیک کنید

اما، گاهی اوقات، هنوز تصادف وجود دارد. برخی از افراد متوجه می شوند که شکاف ها زمانی که آن را روی برد مدار چاپی (PCB) توسط Allegro تعریف می کنند و آن را به عنوان فایل Gerber ذخیره می کنند ناپدید می شوند. در این حالت، احتمالاً طراح فراموش کرده است که هر دو NC Drill و NC Route را در زیر دکمه Manufacture روی نوار کلیک کند. یا، طراح فراموش کرده است که تیک Lock Primitives و Keepout را حذف کند. خوشبختانه، برخی از کارخانه های پیشرفته OEM ممکن است بر اساس تجربه خود اشتباه اسلات را تشخیص دهند، اما بهتر است در فایل طراحی دقت کنید و در صورت هزینه غیر ضروری، ارتباط خوبی با کارخانه برد مدار چاپی (PCB) برقرار کنید.

چگونه یک اسلات برد مدار چاپی (PCB) ایجاد کنم؟

ایجاد شکاف برد مدار چاپی (PCB) معمولاً به عنوان سوکت اتصال، اسلات کارت، نقاط ثابت مکانیکی و موقعیت‌های چرخ دنده عمل می‌کند. به طور عمده چهار راه برای ایجاد یک اسلات وجود دارد.

شکاف V-Cut: این روش به تخته اجازه می دهد تا به راحتی با حکاکی یا فرز کردن شکاف های V شکل روی تخته خم شده و جدا شود. اغلب در خط تولید برد مدار چاپی (PCB) دسته ای با ابزار V-Cut استفاده می شود.

شکاف فرز: برای برخی از الزامات خاص طراحی شکاف، ماشین های فرز CNC برای شکاف بر روی برد مدار چاپی (PCB) مفید است، مهم نیست مسیر شکاف شما خط مستقیم، منحنی و حتی قوس باشد.

حفاری و شیار کاری: برای DIY مناسب است. می‌توانید سوراخ‌ها را سوراخ کرده و با تکرار مته روی هم قرار دهید تا به مسیر شکاف مورد انتظار خود برسید.

شیار لیزری: فناوری برش لیزری دقت بالاتر و f انعطاف پذیری در جابجایی اسلات به شکل خاص، اما ممکن است برای تولید انبوه مناسب نباشد.

کاربرد شکاف های بدون آبکاری و آبکاری چیست؟

شکاف های غیر آبکاری به طور گسترده در مدار باتری، دستگاه روشنایی، دستگاه IT و لوازم خانگی استفاده می شود. اسلات های آبکاری شده همیشه در برد مدار چاپی (PCB) با کانکتورهای تیغه ای، برد مدار چاپی (PCB) صرفه جویی در فضا و برد مدار چاپی (PCB) با اجزای پین اعمال می شود.

مطالب مرتبط: چگونه بردهای الکترونیکی را تعمیر کنیم؟

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس جهت مشاوره